Ranking i przegląd wkrętarek Makita 18V LXT– czyli jak dobrać idealną maszynę dla siebie
Pierwsze pytanie przy wyborze wkrętarki brzmi do jakich prac potrzebujemy sprzętu. Drugie – czy ma być z udarem czy bez. Na początku skupimy się na drugim zagadnieniu.
Nie każdy zwraca uwagę na początkowe literki w modelach wkrętarek Makita a one mówią nam sporo o maszynie. Oznaczenie DDF mówi nam o maszynie której przekładnia nie ma mechanizmu wiercenia z udarem. Taki za to posiadają wszystkie wkrętarki o oznaczeniach DHP. Przejdźmy zatem czy do kwestii czy udar jest nam potrzebny przy pracy. Z doświadczenia wiem, że większość wykonawców i instalatorów wybiera wkrętarki z przekładnią udarową dlatego, żeby była. Natomiast w większości przypadków jej nie używają gdyż posiadają mocniejsze narzędzia z uchwytami SDS. Udar może się przydać w przypadku gdy wybieramy sprzęt do domu i decydujemy się aby mieć tylko jedną uniwersalną maszynę. Tutaj też trzeba mieć na uwadze to, że mechanizm udaru nie generuje dużej energii i sprawdzi się tylko w lekkich materiałach budowlanych. W konstrukcjach z wielkiej płyty, nadprożach czy stropie może mieć problem z wywierceniem otworów nawet przy zastosowaniu najlepszych wierteł. Plusem przekładni które nie są wyposażone w udar jest ich lepsze spasowanie. Nie potrzebują dodatkowego luzu technologicznego aby przenosić energię do kruszenia urobku.
Gdy już określiliśmy linię maszyn DDF czy DHP możemy przystąpić do przeglądu modeli. W obu liniach Makita ma bliźniacze modele pod względem silników i momentów dokręcania – będą różniły się tylko funkcją wiercenia z udarem.
Modele małe i lekkie
Wkrętarki z oznaczaniem DDF487 i DHP487. Są to najmniejsze model z oferty 18V LXT – jako ciekawostkę dodam, że model bez udaru jest krótszy niż wkrętarka o napięciu 12V! Makita wyposażyła je w silnik bezszczotkowy. Została też prowadzona nowa poprawiona przekładnia w stosunku do poprzedniego modelu. Mamy tutaj do czynienia z aluminiowym korpusem przekładni dzięki czemu wydłużymy jej eksploatację. Nie mamy w niej problemów z występowaniem nadmiernych luzów osiowych. Ten model dedykuję przede wszystkim dla osób składających meble i zabudowy kuchenne, do prac wykończeniowych np. skręcanie płyt gk i stelaży sufitowych lub dla instalatorów pracujących często na wysokości lub pod sufitem gdzie waga maszyny ma duże znacznie dla naszego komfortu. Przekładnia generuje moment 40Nm co spokojnie pozwala na ww prace. W uchwycie możemy użyć osprzętu od 1,5 do 13mm co jest na duży plus w tak małej maszynie.
Modele do prac ogólnobudowlanych
Tutaj mamy do czynienia dwiema liniami maszyn DDF485 / DHP485 i DDF484 / DHP484. Oba są wyposażone w silniki BRYSHLESS nowej generacji. Możemy je zakwalifikować jako wkrętarki dedykowane do prac budowlach i ogólnobudowlanych oraz tam gdzie potrzebujemy uniwersalnego sprzętu. Sprawdzą się również w gospodarstwach rolnych i w domach. Możemy wybrać wkrętarki 485 które są lżejsze z mocą dokręcania 50 Nm. Mamy tutaj do czynienia z jedną najbardziej uniwersalnych wkrętarek z oferty Makity. Gdzie jest bardzo dobry kompromis pomiędzy jej wagą i gabarytem a generowaną mocą. Drugą maszyną z linii budowlanej jest model z oznaczniem 484. Wkrętarka w której mamy wzmocnioną aluminiową obudowę przekładni. Generuje też nieznacznie większą moc bo 54Nm. Jest też odrobinę masywniejsza niż 485. Dzięki tym zabiegom te wkrętarki są odporniejsze na warunki panujące na budowach i wybaczają więcej użytkownikowi.
Królowa wkrętarek do prac ciesielskich
Najmocniejszą maszyną z oferty Makity jest model DDF486 / DHP486. Wyposażony w najsilniejszy silnik bezszczotkowy i przekładnie generującą moment 130Nm czy o takim samym momencie jaki generuje Dacia Sandero z silnikiem 1,6 z 2012 roku! To porównanie daje nam obraz jaką mocą dysponuje to urządzenie. Makita wyposaża je w dodatkowy uchwyt boczny aby wkrętarka nie zrobiła nam krzywdy podczas pracy. Narzędzie dedykowane jest pod najcięższe prace na budowie a przede wszystkim dla cieśli i dekarzy. Świdy do drewna o średnicy 30mm czy wkręty ciesielskie nie są jest straszne. Cała przekładnia jest obudowana w solidnej aluminiowej obudowie. Jedynym minusem do jakiego musimy przywyknąć przy używaniu tej wkrętarki jest jest spora waga. Jako jedyny model wkrętarka jest wyposażony w uchwyt z metalową obudową.
Większość wkrętarek jakie oferuje u siebie Makita ma już w standardzie oświetlenie LED miejsca wkręcania oraz haczyk do zawieszenia na pasku. Każda z maszyn ma przekładnie planetarną z dwoma biegami. Zasilanie każdej z maszyn z linii 18V LXT jest uniwersalne czyli akumulatory pasują pomiędzy sobą a gama jaką na ten moment dysponuje Makita zawiera ponad 430 urządzeń.