Jak w każdej grupie narzędzi również i w wiertarkach wyróżniamy kilka grup. Podział jest trochę mniej zróżnicowany niż w modelach sieciowych w których mamy 3 główne grupy podzielone w zależności od wagi i mocy narzędzia.
Jak dobrać idealną młotowiertarkę akumulatorową? Przede wszystkim odpowiedź sobie na pytanie do jakich zastosowań będziesz chciał ją wykorzystać. Inny model będzie dla meblarzy a zupełnie inny dla instalatorów czy hydraulików. Ja właśnie w ten sposób dobieram sprzęt dla moich klientów.
Młotowiertarka dla meblarza
Tutaj moim zdaniem sprawdzi się idealnie model DHR171. Jest to mała i lekka maszyna o stosunkowo niewielkiej energii udaru na poziomie 1,2 J. Czy nie jest to za mało? Otóż nie. Do montażu mebli używamy głównie małych kołków od średnicy max 10mm. Dla tej maszyny jest to optymalny zakres wiercenia. Oczywiście Maktia deklaruje, że maszyna poradzi sobie nawet ze średnicą 17mm ale przy założeniu, że ten rozmiar wiertła będzie używany sporadycznie. Drugim atutem tej maszyny jest jej niewielki rozmiar i waga. Spokojnie będziesz mógł nią pracować jedną ręką na drabinie lub wiercić bez wysiłku w suficie. Specjalna konstrukcja uruchamia udar dopiero pod obciążeniem – inaczej jak przyłożysz wiertło do materiału. W przeciwnym przypadku „na sucho” młotowiertarka DHR171 wierci bez udaru. Młotek nie ma funkcji podkuwania. Ale czy to jest wada? Przy tym zastosowaniu czyli montażu mebli rzadko jest ta funkcja stosowana. Dzięki temu zabiegowi Japończycy zaprojektowali kompaktowe narzędzie.
Drugim fajnym zastosowaniem dla tej maszyny jest wszelakie małe instalacje antenowe i alarmowe na wysokościach. Montaż kamer na budynku czy anten na kominie z przypiętym do pasa tym modelem młotowiertarki Makita to czysta przyjemność.
Co dla ekipy do wykończenia mieszkania
Tutaj spraw trochę bardziej się komplikuje w wyborze dlatego, że mamy dużo szerszy zakres działań. Ale skupmy się na na podstawowych pracach jakie najczęściej wykonujecie. Czyli sucha zabudowa i płytki. Do tego celu dobrym wyborem jest młotowiertarka Makita DHR182. Również model kompaktowy który został wyposażony w silnik bezszczotkowy. Dodatkowo w tej młotowiertarce mamy funkcję podkuwania. Energia udaru jest na poziomie 1,7J. Powiedzmy sobie szczerze, to wykucia futryny czy zrobienia otworu na rurę może być to moc niewystarczająca. Ale do skucia starej glazury czy terakoty jest już optymalna. Ponadto dla zwiększenia komfortu Waszej pracy młotowiertarka ma funkcję tłumienia wibracji. Polepsza to Wasz komfort użytkowania narzędzia przy całodziennej pracy.
Fajną dodatkową opcją w modelu młotowietarki DHR182 jest możliwość zastosowania systemu do wiercenia bezpyłowego Makita DX05. Co on nam daje? Głownie to, że do drobnych poprawek czy montaży w już wykończonym mieszkaniu nie musimy zabierać ze sobą odkurzacza. Do tego służy nam przystawka z filtrem HEPA do którego zbieramy pył z wiercenia a całe otoczenie pozostaje czyste i niezapylone. Młotowiertarka Makita DHR182 ma specjalny port przez który wypuszczane jest powietrze z wirnika a pył na zasadzie podciśnienia zbierany jest do pojemnika.
Sprzęt dla instalatorów
Wybór pada na dwa najmocniejsze młotowiertarek Makita czyli modele DHR243 i DHR280. Pierwszy z nich to narzędzie zasilane jednym akumulatorem które generuje energię udaru 2,0 J. Drugi model działa na dwóch połączonych akumulatorach z rodziny Makita LXT 18V dzięki czemu konstruktorzy uzyskali udar o mocy 2,8J. Oba narzędzia idealnie sprawdzą się przy instalacjach elektrycznych czy hydraulicznych. Puszki elektryczne w miękkim materiale czy delikatne rozkucia na rury im niestraszne. Są to najmocniejsze modele z gamy młotowiertarek akumulatorowych oferowanych przez Makitę. Jedynym minusem obu urządzeń jest ich waga i gabaryt. Ciężko już się nimi posługiwać jedną ręką lub wiercić przez cały dzień w suficie. Jednak jesteśmy zmuszeni pójść na kompromis pomiędzy mocą a gabarytem narzędzia. Dodatkowo oba współpracują również z systemami odsysania pyłu. Jest to inne rozwiązanie techniczne niż w przypadku młotowiertarki DHR182. Tutaj mamy przystawki Makita DX07 i DX08 które mają własną turbinę do odciągania pyłu zasilaną z akumulatora wiertarki. Od przodu obudowy znajduje się specjalny port zasilający który odsłania się dopiero w momencie podłączenia odciągu. Dzięki temu rozwiązaniu nawet przy dużej średnicy wiercenia mamy odpowiednią moc aby zebrać cały urobek do pojemnika.
Aby dopasować idealne narzędzie do swoich potrzeb musicie odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Co zamierzacie robić
Czy waga ma dla mnie istotne znaczenie
Czy potrzebuje dużej mocy udaru
Wszystkie wymienione powyżej narzędzia działają na rodzinie akumulatorów Makita LXT czyli o napięciu 18V. Baterie są kompatybilne pomiędzy sprzętami i można je stosować wymiennie np. z wkrętarką czy wyrzynarką.